HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Úterý 23.07.2024
 

REGION KRKONOŠE
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Oranžový dům v Trutnově [ Sociální služby ]

celkový pohled
10.září 2004 byl slavnostně otevřen Oranžový dům v Trutnově, zrekonstruovaný a moderně vybavený objekt, ve kterém v minulosti sídlil Kojenecký ústav, a 13. září se tam nastěhovali první obyvatelé.
Jedná se o detašované pracoviště Ústavu sociální péče Hajnice - Barevné domky, které poskytuje 16 lidem s mentálním postižením kvalitní bydlení a od roku 2005 nabídne dalším lidem s mentálním postižením možnost denního pobytu.

V podkroví jsou vybudovány čtyři chráněné byty, ve kterých téměř samostatně žije 6 obyvatel. Ti prošli přípravou na tento typ bydlení v rodinných domcích v Hajnici, kde se naučili podílet se na všech pracech souvisejících s chodem běžné domácnosti. Nyní si uklízejí, vaří, perou, žehlí, obstarávají nákupy ... sami a mají možnost žít normálním způsobem života jako jejich vrstevníci.

Oranžový dům nabízí kromě chráněného bydlení i formu skupinového bydlení pro deset lidí. I tento typ bydlení předpokládá vyšší úroveň dovedností klientů, přičemž je kladen důraz na jejich samostatné rozhodování za asistenční podpory pracovníků ústavu. Klienti mají k dispozici běžný byt se standardním vybavením a dvou či jednolůžkovými pokoji. Jeden byt je pro pět klientů, kteří se podílejí na všech běžných domácích činnostech (vaření, praní, úklid, nakupování,...) za podpory pracovníků ústavu.

Věkové složení obyvatel je různorodé (od 11 ti do 48 let), žije zde 6 dívek, žen a 10 chlapců, mužů.

Náplň dne se odvíjí nejen od věku, ale i schopností klientů. Dva dojíždějí do školy, některým se podařilo sehnat zaměstnání mimo zařízení (ve firmě Grund, v Bílkově sanatoriu či trutnovském Domově důchodců). Ostatní nacházejí uplatnění v dílnách, které jsou vybudovány v přízemí budovy (tkaní koberečků, šití polštářků, prostírání, výroba drobných dárkových předmětů, vázání pytlů pro firmu Juta,...). K domu náleží rozlehlá zahrada, která také nabízí spoustu práce ve všech ročních obdobích.

Náplň dne netvoří jen pracovní terapie, ale všichni si opakují a rozšiřují své dosavadní znalosti ve "školičce", kterou každé ráno provozují vychovatelky, a třikrát týdně odpoledne dochází do "školičky" paní uč. dr. Kmeťová. V průběhu dne klienti chodí také na nákup, na procházky, připravují si jídlo (v týdnu mají obědy ve školní jídelně), starají se o domácnost a také mají čas pro své koníčky a zájmy. Každý čtvrtek chodí plavat do bazénu v Trutnově, trénují stolní tenis, navštěvují divadelní představení, jezdí na výlety apod.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.spmp.cz

Typ záznamu: Sociální služby
AKTUALIZACE: Jitka Punnerová (SPMP ČR, o.s.) org. 105, 05.08.2005 v 16:09 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR