HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Úterý 23.07.2024
 

REGION KRKONOŠE
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Krkonošský národní park [ Národní park ]

Poloha
Krkonošský národní park (KRNAP) se rozprostírá v severovýchodní části Čech při hranici s Polskem. Zahrnuje nejvyšší pohoří ČR včetně části předhůří. Jižní okraje území a nejznámější turistická střediska jsou součástí ochranného pásma národního parku. Z administrativního hlediska leží jeho větší část na území bývalých okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Území o rozloze 54.969 ha je orientováno ve směru od SZ k JV. Většina území národního parku spadá do geomorfologického celku Krkonoše (podcelky Krkonošské hřbety, Krkonošské rozsochy a Vrchlabská vrchovina), část ochranného pásma patří již do celku Krkonošské podhůří (s podcelky Železnobrodská vrchovina a Podkrkonošská pahorkatina). Oba horopisné celky náleží do Krkonošsko-jesenické (Sudetské) soustavy v rámci České vysočiny.


Rozloha
NP - 36 300 ha, ochranné pásmo - 18 600 ha.

Historie
První pokusy o ochranu krkonošské přírody se datují již od dob hraběte Harracha, který učinil srdcem budoucího národního parku lokalitu zvanou Strmá stráň, bohatou na vysokohorskou květenu. Národní park byl vyhlášen v roce 1963 a dnešní podobu získal nařízením vlády z roku 1991. Od roku 1992 je biosférickou rezervací UNESCO.

Historie utváření území:
Během postupujícího zalednění byla severská tundra několikrát zatlačena směrem k jihu a zároveň horská tundrová společenstva sestoupila do nižších poloh. Obě chladnomilmá seskupení se na některých místech potkávala a po oteplení se zachovala vysoko v horách či na jiných vhodných místech (např. rašeliništích), nebo ustoupila s tajícím ledovcem k severu. Tím lze vysvětlit poměrně vysoký podíl severských druhů organismů, resp. glaciálních reliktů v krkonošských rostlinných i živočišných společenstvech. Od ústupu posledního zalednění v Evropě uplynulo okolo 10 000 let a stejně dlouho byly některé organismy izolovány na krkonošských hřbetech. I za tuto relativně krátkou dobu se v některých, zejména rostlinných skupinách, vyvinuly poddruhy a druhy, které jsou krkonošskými endemity.

Příroda
Krkonošský národní park je vzorkem hornatiny, místy velehornatiny, na jehož podobě se vedle mohutného kerného zdvihu významným způsobem podílelo i několik fází pleistocénního zalednění. Vzhledem k lesům ohroženým silnými emisemi je KRNAP z mezinárodního hlediska zařazen do seznamu nejohroženějších národních parků světa. Národní park chrání vzácné druhy všech tříd živé přírody.

Přírodní zajímavosti
Anenské údoli, Boberská stráň, Černohorská rašelina, Herlíkovické štoly, Klínový potok, Labská soutěska, Mechové jezírko, Prameny Labe, Prameny Úpy, Rýchory, Slunečná stráň, V bažinkách. Bližší informace o těchto lokalitách vám poskytne Správa KRNAP.

Hlavní turistická centra
Přímo v ochranné zóně národního parku leží Harrachov, Vrchlabí, Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Rokytnice nad Jizerou. Ubytovat se lze také v poněkud vzdálenějším Trutnově a Turnově či v Jablonci nad Jizerou. Harrachov, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou jsou proslulá turistická centra a v zimě především lyžařská střediska, ale veškerý turistický servis poskytují v průběhu celého roku.

Konkrétní vymezení KRNAP (včetně OP) lze popsat takto:
hranice s Polskem, Novosvětské sedlo, Hvězda, Jablonec nad Jizerou, Jizera po Arnoštov, Jizerka po Hrabačov, Vrchlabí, Rudník, Mladé Buky, Kalná Voda, Babí, Žacléř. Bezprostředně sousedí s Broumovskou vrchovinou na východě, Jizerskými horami na severozápadě, v Polsku s Kotlinou Jeleniogórskou a Rudawami Janowickiemi. Vymezení vlastního národního parku a jednotlivých ochranných zón je zřetelné z přiložené mapy. Krkonoše patří k hercynským pohořím vyvrásněným v prvohorách, před zhruba 600 milióny lety. Výrazně překračují horní (alpinskou) hranici lesa, která se zde pohybuje okolo 1250 m n. m. Vysokohorské rysy přírody krkonošských hřbetů a hřebenů podtrhuje a formuje drsné klima s velmi chladnými severními a severozápadními větry, nízkými teplotami vzduchu a vysokými úhrny atmosférických srážek.

Krkonošský národní park v číslech
 • založen 1963
 • celková výměra: 54.969 ha
 • nadmořská výška: 400 až 1602 (Sněžka) m n. m.
 • průměrná roční teplota: +6°C až 0°C
 • srážky: 800 až 1600 mm/rok, sníh 150 až 300 cm (leží až 180 dní v roce)
 • vegetační stupně:
 • submontánní (podhorský) - 480 - 800 m n. m. - listnaté a smíšené lesy
 • montánní (horský) - 800 - 1200 m n. m. - smrkové lesy, horské louky
 • subalpinský - 1200 - 1450 m n. m. - klečové porosty, rašeliniště, ledovcové kary
 • alpinský - 1450 - 1602 m n. m. - lišejníková, travnatá a kamenitá tundra
 • kvetoucí rostliny: přes 1300 druhů
 • obratlovci: 240 druhů (57 savců, 165 ptáků)
 • Turistické cesty: 800 km letních a zimních značených cest
 • počet lanovek: cca 14
 • počet vleků včetně přenosných: cca 400
 • udržované běžecké lyžařské tratě: cca v délce 500 km
 • KONTAKTNÍ ADRESA:

  Krkonošský národní park
  Dobrovského 3
  543 30 Vrchlabí
  Česko (CZ)
  tel: (+420) 499 456 111

  UMÍSTĚNÍ

  DALŠÍ INFORMACE: http://www.krnap.cz

  Typ záznamu: Národní park
  AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 20.04.2005 v 11:13 hodin
  Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
  součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
  ATUR ČR
  Podmínky členství ATUR ČR
  Aktuality
  Turistické regiony ČR
  Turistické oblasti ČR