HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pátek 11.07.2025
 

REGION KRKONOŠE
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Vysoušeče zdiva nejsou samospásné

Požadavky na vysoušeče zdiva, které v těchto dnech zaznívají z oblastí Jihočeského kraje postižených povodněmi, několikanásobně převyšují stávající možnosti nabídky. Jak zaznělo na dnešním jednání krajského krizového štábu, vysoušeče však nejsou samospásné a mnozí lidé jejich účinky přeceňují.
Krajský krizový štáb proto požádal Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků o odborné vyjádření k tomuto problému. Předkládáme veřejnosti plné znění textu, který vypracoval Ing.Jiří Schandl.
"Zkušenosti z povodní na Moravě v roce 1997 ukazují, že škody na stavbách které vznikly po opadnutí povodně, mohou býti podstatně větší než ty, které způsobila velká voda v době svého působení. Problémy jsou zejména u staveb starších, kde zdivo je z materiálů citlivých na vodu. Je to zejména smíšené zdivo, které někdy bývá jen na hliněnou maltu a ještě některé další a netradiční materiály, které působením vody ztrácejí svou pevnost a mění svůj objem. V těchto případech je nutno při vysoušení postupovat velice opatrně, protože i rychlé snížení vlhkosti může být pro takovouto stavbu nepříznivé. Zde je stanovisko odborníka k postupu vysoušení nezbytné.
Poměrně lépe jsou na tom stavby z betonu a z kvalitních cihel, kde objemové a pevnostní změny nebývají podstatné. Zde je možno přistoupit k nucenému vysoušení ihned po opadnutí vody. Musíme si však uvědomit, že proces vysoušení zdiva je vždy dlouhodobý, vysoušení může trvat i několik měsíců. I v těchto případech je nutno postupovat uvážlivě. V každém případě je nutno odstranit všechny materiály o nichž víme, že nebudou dále využitelné, jako jsou např. dřevěné podlahy, pak seškrábat malbu a případně i odstranit omítku a zamezit přístupu vzlínající vody z terénu ke zdivu.
Pro vysoušení je k dispozici několik typů zařízení, pracujících na různých principech. Obecně platí, že rychlost vysoušení je závislá na relativní vlhkosti prostředí a na rychlosti pohybu vzduchu. Relativní vlhkost lze snížit např. ohřátím vzduchu a následným intenzivním větráním. Samo ohřátí však k odpaření vody nevede, ale větrání i bez ohřevu je účelné vždy a je též nejlevnější. Pro posouzení, jaký konkrétní způsob vysoušení stavby je vhodný, je vhodné vyžádat si stanovisko stavebního odborníka. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků spolu s Českým svazem stavebních inženýrů takovéto odborníky eviduje a může zájemcům nabídnout jejich seznam. Vedle toho poskytuje bezplatnou poradenskou činnost vlastníkům povodní poškozených domů ve svém sídle v Českých Budějovicích, Kněžská 19, každé pondělí a středu od 13 do 16 hodin."

Tisková zpráva KÚ Jihočeského kraje

Zveřejněno 23.08.2002
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR